Straipsnių kategorijos

Straipsnių paieška

Apšvietimo terminų žodynas ir praktiniai apšvietimo skaičiavimo patarimai

Apšvietimo terminų žodynas ir praktiniai apšvietimo skaičiavimo patarimai

Namų apšvietimas gali tapti painia užduotimi – ypatingai, jei ūkio darbuose turima nedaug patirties. Nenorite leisti pinigų meistro paslaugoms? Tuomet vertėtų pasidomėti pagrindiniais terminais ir techniniais apšvietimo formavimo niuansais. Tokiu atveju šiuolaikiškas, efektyvus LED apšvietimas gali būti įrengtas ne tik pigiau, bet ir paprasčiau.

Svarbiausi apšvietimo terminai ir su jais susiję patarimai:

•    Spalvos temperatūra. Tai – šviesos spalvos indikatorius, išreiškiamas kelvinais (K). Tinkamiausio kambario apšvietimo skaičiavimas tiesiogiai priklauso nuo šio rodiklio. Kuo mažesnė K reikšmė, tuo šiltesnė spalva – pavyzdžiui, 1600 K prilygsta saulėlydžio arba saulėtekio šviesai, o 5000 K lemputė skleidžia šaltai baltą šviesą. Spalvos temperatūra taip pat gali būti: žvakių šviesos šiltumo (2000 K), šilta be balto atspalvio (2800 K), fotostudijos (3200 K), balta dienos (4000 K) ir mėlyno dangaus (10000–15000 K).LED apšvietimas gali skirtis spalvos temperatūra priklausomai nuo poreikių. Verta žinoti, kad gyvenamajame kambaryje reikalinga jauki, šiltos spalvos šviesa. Šaltai balta, melsva šviesa naudinga apšviečiant baseinus, darbo kambarius ar panašias patalpas.

•    IP. Ši sąvoka apibūdina elektrotechnikos atsparumą vandens ir smulkių dalelių poveikiui. Pirmasis skaitmuo po santrumpos reiškia atsparumo klasę dulkėms, antrasis – drėgmei. 0 nurodo mažiausią atsparumą. Jei IP pirmasis skaitmuo yra 6, tai reiškia, kad elektrotechnika apsaugota nuo bet kokio dulkių poveikio. Didžiausia antrojo skaitmens reikšmė yra 8. Taigi, jei šviestuvų saugumo klasė yra IP68, LED apšvietimas gali būti formuojamas itin dulkėtose patalpose ar vandenyje.
•    IK klasė. Apsaugos klasė IK nusako įrenginių, tarp jų ir šviestuvų, atsparumą išoriniams fiziniams poveikiams, pavyzdžiui, gniuždymui, smūgiams. Šis rodiklis nurodo, kokia yra maksimali galima išorinio smūgio energija, kurią atlaikytų šviestuvas. Energija matuojama Džauliais (žymima J). Naudojant grindinio šviestuvus ne pagal paskirtį, kyla grėsmė juos ne tik deformuoti, bet ir suskaldyti.

Gyvenamojo kambario apšvietimo skaičiavimas nuo IP priklauso nedaug, vis dėlto, į tai reikėtų atkreipti dėmesį. Į šį rodiklį būtina atsižvelgti planuojant apšvietimą vonios kambaryje ar pirtyje.

•    Įtampa. LED šviesos šaltiniai, priklausomai nuo paskirties, skiriasi įtampa. Yra dviejų rūšių srovės: kintama (AC) ir nuolatinė (DC). Paprastai gyvenamuosiuose namuose naudojama 230 V AC. Kai kurie LED gaminiai gali palaikyti AC / DC režimus: tai leidžia naudoti skirtingų tipų įtampą pakaitomis.

Svarbus ir Ra (arba CRI), spalvų perteikimo indeksas. Kuo jis aukštesnis, tuo tikslesnė, aiškesnė spalva. Kambario apšvietimo skaičiavimas atsižvelgus į šį rodiklį taip pat bus paprastesnis, o pats apšvietimas – efektyvesnis.

•    LED. Šiandien galima rinktis ne tik iš kaitinamųjų, liuminescencinių, bet ir šviesos diodų technologijos principu veikiančių (LED) lempučių. Svarbiausi jų privalumai – mažesnės energijos sąnaudos, ilgesnis naudojimo laikotarpis, efektyvumas ir patvarumas. Šios lemputės iš karto pasiekia maksimalų efektyvumą, o dažnas jų įjungimas nedaro įtakos ilgaamžiškumui.

Galimi skirtingi maitinimo šaltiniai: RC, CCD ir IC. Tyrimai atskleidžia, kad LED apšvietimas sklandžiausiai veikia naudojant CCD ir IC šaltinius, nes jie pašalina šviesos diodų mirgėjimą.

•    Liumenai. Kambario apšvietimo skaičiavimas gali būti sėkmingas tik įvertinus šį niuansą. Liumenais (lm) matuojama šviesos spindulio dalis, nusidriekianti per sekundę. Tokiu rodikliu išreiškiamas šviesos srauto intensyvumas, o taip pat – ir lemputės galingumas.

Nors šviestuvų dizainas – taip pat svarbus, pirmiausia svarbu suprasti, kokie veiksniai daro įtaką jų veikimui. Išmanant technines ypatybes, galima patiems drąsiau rinktis šviestuvus ir įsirengti taisyklingą, veiksmingą, gerai apgalvotą apšvietimą. Turite klausimų? Pateikite juos mūsų ekspertams: jie padės atrasti tinkamiausius šviestuvus visoms Jūsų namų patalpoms.


Įkelta 2019-01-30

Anksčiau peržiūrėtos

Nėra prekių

Meniu